Literatura pro děti
Zábava může začít
aneb ty nejčtivější novinky pro děti malé i větší
Jaro je konečně tady a s ním i teplé počasí, dobrá nálada a vyhlídky na blížící se léto a prázdniny. Než ale dětem začnou různá prázdninová dobrodružství, oslavíme s nimi 1. června Den dětí, a to si přímo říká o nějakou skvělou knížku. A nemusí být jen jedna. Abychom vám ulehčili výběr toho, čím své děti rozhodně ohromíte, máme pro vás několik senzačních tipů.
Kontrastní leporela z edice Montessori pro miminka
Začneme knížkami pro ta úplně nejmenší dítka. Kontrastní leporela z řady Montessori pro miminka jsou uzpůsobená vnímání dětskýma očima, a proto jsou celá laděná do bílé a černé, s výraznými prvky červené. Prostřednictvím kontrastních ilustrací se mohou děti seznámit s nejrůznějšími zvířátky, předměty denní potřeby i jevy. Díky těmto leporelům budou moci začít vaše děti objevovat svět už v nejnižším věku.
Kontrastní leporela – barvy
Tentokrát nezůstaneme u klasicky kontrastních černobílých leporel, která pomáhají cvičit dětské oko, ale přidáme další výraznou barvu, díky níž má dítě možnost rozvíjet své soustředění. Každá knížka obsahuje 16 obrázků a je typická užitím jedné výrazné barvy z palety základních odstínů – modré, zelené, červené a žluté, přičemž krásně doplňuje zvolené téma. Během prohlížení se tak rodiče s dětmi podívají do zoo, na zahradu, na vesnici či zažijí noční dobrodružství.
Srandičky kočičí partičky
Milujete kočky? Tahle knížka vás dostane. Kryštůfek má totiž doma ne jednu, ale sedm koček, které jsou neukázněné, ale také cílevědomé a tak trochu upovídané. Doslova. Kromě toho, že tato veselá kočičí parta sní o tom, že se stanou slavnými a bohatými, umí to také dobře s televizí a internetem, vládnou sociálním sítím a nebojí se srandy ani zlomyslností. Prostě zaručená zábava pro kočkomily v mladším školním věku.
Město ztracených věcí
Pro školáky je výbornou knihou Město ztracených věcí. Během listování knihou si mohou čtenáři prohlédnout krásné památky, zajít do divadla, posvačit na tržišti či prozkoumat různé způsoby trávení volného času. Nejde ovšem jen o inspiraci pro vlastní aktivity, ale hlavně o hledání ztracených věcí, které se v ilustracích skrývají. Každá stránka má zadané své vlastní ztracené předměty a mladí čtenáři je na stránkách hledají, přičemž výtečně zapojují svou šedou kůru mozkovou a trénují soustředění. Kniha může navíc sloužit i více dětem najednou, případně dopomoci k smysluplnému trávení času rodičů s dětmi.
Ztracená zvířátka
Podobně jako ve Městě ztracených věcí i tentokrát mohou děti hledat ztracené objekty přímo na stránkách knihy. Z rušného města se ovšem trochu přesouváme, a to do zoo, lesů, parků a na zahrádky, prostě do přírody. Průzkum terénu a hledání zvířátek budou zaručeně bavit děti předškolního i mladšího školního věku, které se nebojí výzev.
Neotvírat!!! Rezavé!
Nyní se posuneme ve věkové kategorii o něco dál, a ano, opět se do popředí našich tipů dostává série Neotvírat!!!, konkrétně už šestý díl s titulem Rezavé!. Tato velmi populární série vypráví o kamarádech Nemovi, Otce a Bédovi, kteří pravidelně dostávají balíčky s neuvěřitelnými kouzelnými tvory od sněžného muže přes duhového jednorožce až po krevsající upírku, a i když to zní jako sranda, tvorové kamarádům přinesou většinou víc starostí než zábavy. Novým návštěvníkem jejich městečka je ovšem něco úplně jiného, a to robot z cizí planety, kvůli němuž mizí zemská přitažlivost. Vyřeší naši hrdinové nastalou situaci, nebo s celým městečkem odletí kdovíkam?
Přísloví a Říkánky
A teď dva unikáty. Prvním je kniha s názvem Přísloví, která vzešla z pera i palety českého výtvarníka a režiséra Zdeňka Smetany. Že vám to nic neříká? A co takhle Křemílek a Vochomůrka? Rákosníček? Ano, to všechno jsou jeho příběhy i kresby a tento jeho nezaměnitelný styl plný humoru i podnětů k zamyšlení najdete i v této nové knize, jež bude přínosná všem školákům a na duši zahřeje i starší ročníky. Stejný efekt na čtenáře všech věkových kategorií bude mít i autorova druhá nová kniha Říkánky, která v sobě místo přísloví skrývá známá i méně známá říkadla.
Příběhy slepičí babičky
Na skok se zastavíme i u pohádek ze série Příběhy slepičí babičky, ve které se objevilo několik nových titulů. Všechny díly této krásně ilustrované řady jsou vhodné pro předškolní děti či začínající čtenáře. A samozřejmě pro milovníky zvířátek, jež zažívají podobné problémy jako děti samotné.
Prvním je vyprávění O koalovi, který mluvil sprostě. Je to těžko představitelné, že? Koala, takové roztomilé zvířátko. A přesto umně a s radostí říká opravdu ošklivé věci. Poradí si s tím nějak ostatní zvířátka?
Druhým titulem této série je kniha O krokodýlovi, který se bál vody. Cože? Ale krokodýli přece vodu milují! No, tak všichni ne. Tenhle, jakmile se k vodě přiblíží, začne akorát tak strachy pšoukat. A to není nic moc. Opět je to výzva pro další zvířátka, aby zkusila vymyslet, jak krokodýlovi pomoct.
Počítej ovečky a usneš. Znáte tuto radu? No, ale co má počítat ovečka, která usnout nemůže? V příběhu O ovečce, která nemohla usnout se o tom dočtete! A mimo to zjistíte, co dělat, když se takové noční počítání nedaří ani vám.
Tučňáci jsou hrozně cool zvířata. Mají rádi zimu, kloužou se po ledě a mají mezi sebou krásné vztahy. Slepičí babička zná ovšem příběh O tučňákovi, kterého zábly nohy. Tenhle tučňák to neměl na jižním pólu moc lehké, a tak se rozhodl, že musí najít místo, kde by mu na nohy bylo konečně teplo. Napadá vás nějaké takové?