Článek
Walter Isaacson
Vůdcové, myslitelé, hrdinové
Hledání geniality v esejích Waltera Isaacsona
Od autora světových bestsellerů Steve Jobs a Leonardo da Vinci. Doplněno o unikátní předmluvu, kterou Isaacson v roce 2020 napsal jen pro české vydání knihy.
V této sbírce esejů se vynikající novinář a oceňovaný životopisec Walter Isaacson zamýšlí nad tím, co se všichni můžeme naučit od Benjamina Franklina, Alberta Einsteina, Billa Gatese, Henryho Kissingera, Ronalda Reagana, Michaila Gorbačova, Hillary a Billa Clintonových, Madeleine Albrightové a mnoha dalších významných osobností.
V knize Vůdcové, myslitelé, hrdinové Isaacson rovněž vysvětluje, proč se rozhodl stát spisovatelem, řeší, s jakými nástrahami digitálního věku se musí vypořádat moderní žurnalistika, a skládá láskyplný hold svému rodnému městu New Orleans, které v srpnu 2005 zdevastoval hurikán Katrina.
V létě roku 1989 už bylo jasné, že se ve východní Evropě odehrává transformace, jakou svět nezažil od začátku studené války o více než čtyřicet let dřív. Přestože jsem byl tehdy šéfem domácího zpravodajství Time, usoudil jsem, že musím ven z kanceláře a vyrazit tam. Byl to úžasný souběh novinářské práce a dějin a přinesl mi mnoho nezapomenutelných zážitků, jako když jsem se ocitl v gdaňských loděnicích s Lechem Wałęsou nebo se skupinkou netrpělivých studentů na Berlínské zdi. Nejhlouběji se mi však do paměti vryla Praha v den, kdy Václav Havel vyšel z vězení. Pražský spolupracovník Time byl Havlovým přítelem a vzal mě s sebou do jeho bytu s výhledem na Karlův most. V němém úžasu jsem seděl vedle něj na gauči. Byl to pro mě největší český hrdina naší doby – s jedinou výjimkou, a sice muže, jehož jsem obdivoval od chvíle, kdy jsem v bouřlivém roce 1968 začal sledovat světové dění.