Článek
Stinná stránka slávy
Také jste si už někdy položili otázku, proč někteří umělci, či spíše hudebníci rockeři často umírají tak mladí? Možná jste už slyšeli o nechvalně známém „Mýtickém klubu 27“, jehož členy jsou ti, kteří zemřeli právě ve věku 27 let. Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison, Janis Joplin, Jimi Hendrix nebo Brian Jones – vzpomínáte? Ale co je vlastně tou pravou příčinou? Nabízí se alkohol, drogy – tak jednoduché to ale jistě nebude.
Stejnou otázkou se zjevně zabývá i mnoho autorů knih a filmů, a proto se i my s nimi můžeme podělit o jejich názor, a třeba si díky tomu lépe utvořit svůj vlastní.
Jednou z těch, které tato otázka nezanechává klidnými, je americká spisovatelka Taylor Jenkins Reid. Upozornila na sebe již řadou úspěšných románů, ve kterých se prostřednictvím hlavní ženské hrdinky zabývá opravdovostí lidských citů, osudem a životní volbou. Nás však s ohledem na téma zajímají především dva romány, které napsala v poslední době.
Daisy Jones & The Six připomíná nejenom rozpad jedné z nejslavnějších kapel 70. let, ale také, a to hlavně, příběh její zpěvačky Daisy Jones, která se z obyčejné fanynky stala slavnou rockerkou a hlavní tváří skupiny. Její láska ke stejně silné osobnosti, frontmanovi Billy Dunnovi, a alkohol, drogy a noční kluby v Los Angeles mají své následky a stanou se jí osudnými. Příběh vyprávěný jednotlivě formou rozhovorů se všemi zúčastněnými je sice fiktivní, ale inspirovaný osudem světoznámé kapely Fleetwood Mac a jejich vrcholným obdobím. Autorce se zde podařilo zachytit opravdu reálně hudební svět tehdejší doby a pocity lidí, kteří se v něm pohybovali.
Malibu v plamenech naopak vypráví příběh talentované surfařky a slavné modelky Niny Rivy, který začíná v Malibu na večírku oslavy konce léta. Mezi hosty jsou mimo jiné i její neméně slavní sourozenci – surfingový šampion Jay, světoznámý fotograf Hud a jejich drahá sestřička Kit. Všichni jsou potomky legendárního zpěváka Micka Rivy a celé Malibu je jimi fascinováno. Alkohol na večírku teče proudem, uvolňuje emoce, hudba vyhrává. Party se začíná vymykat kontrole, a na povrch tak vyplouvají dosud střežená rodinná tajemství. Ráno pohltí Malibu plameny a pro všechny nastane mezní situace, kdy budou muset rozhodnout, co je pro ně důležité a co mohou opustit.
Další současnou autorkou, která se zajímá o (jak sama říká) „špínu slávy“, je Američanka Elissa R. Sloan. Z tohoto zájmu se tak zrodil její debut Jaká byla Cassidy Holmesová. Čtenář má v tomto románu možnost vidět vzestup a pád jedné popové ikony a proniknout do temné strany života celebrit a hudebního průmyslu, který z nich profituje. Cassidy Holmesová, která je zpěvačkou nejslavnější popové skupiny té doby, spáchá sebevraždu. Co se stalo? To je otázka, na kterou se snaží nalézt odpověď zbývající členky kapely. Co jí provedly a proč zemřela? Zavinily snad její smrt ony samy, anebo se na této skutečnosti podepsali ti, kteří Cassidy Holmesovou stvořili? Měla Cassidy přes svou vnější drzost přece jenom i city? Z pohledu jednotlivých členů kapely se to možná dozvíte – anebo také ne.
Vidíte sami – měli toho víc, než si mohli přát – slávu, peníze i obdiv davů, a přesto jim něco chybělo. Co to však bylo, zůstává mnohdy zahaleno tajemstvím. Jisté je, že talentovaní (nejenom hudební) umělci jsou plní rozjitřených emocí, a snad i proto bývá jejich dílo tak dokonalé. Může ale právě to být začátek jejich konce? Knižní pojetí osudů významných celebrit, i když třeba těch fiktivních, nás k pochopení jejich osudů může přiblížit. A to je dobře.