Novinka
O smyslu života
Od Viktora Frankla
Nové vydání tří přednášek Viktora Frankla z roku 1946, které mají obrovskou sílu a jsou překvapivě aktuální a které shrnují celé myšlení tohoto uznávaného lékaře a psychoterapeuta. Jejich smyslem je ukázat, že život má navzdory všemu smysl – navzdory bídě, smrti, utrpení, nemoci, osudu – a je možné mu říci Ano.
Mnoho lidí po celém světě skličuje poznání, že materiální blahobyt sám o sobě není tím, co by jejich životu dávalo smysl. Viktor Frankl říká, že je to sám život, kdo nám klade otázky, na něž máme odpovídat. A jedině když na ně odpovídáme, máme možnost naplnit smysl života.
Frankl rozvíjí své základní přesvědčení, že být člověkem znamená být schopen dělat v každé situaci něco jiného. Důkazem toho jsou jeho vlastní bolestivé zkušenosti se ztrátou, hladem a strachem ze smrti, které přesto umožňovaly naději, přátelství a smysluplné zkušenosti.
Myšlenka tvořící jádro Franklovy existenčně-filozofické koncepce:
Otázka nezní: „Co mám ještě očekávat od života,“ ale zní: „Co očekává život ode mne?“
Viktor Frankl byl vídeňským profesorem neurologie a psychiatrie, který se – s nadhledem dalece přesahujícím rámec lékařství – zabýval antropologickými otázkami týkajícími se základů lidství. Během druhé světové války strávil tři roky v Osvětimi, Dachau a dalších koncentračních táborech. Dvacet pět let působil jako přednosta vídeňské neurologické polikliniky a založil nový psychoterapeutický přístup – existenciální analýzu, která se zařadila mezi vídeňské školy psychoterapie.
Po čtyři desetiletí cestoval Viktor Frankl po celém světě a prezentoval nespočet přednášek. Obdržel celkem 29 čestných doktorátů a bylo mu uděleno mnoho vyznamenání. Franklových 39 knih bylo doposud vydáno v 50 jazycích.