Rozhovor s vedoucím logistického centra
Rozhovor s vedoucím logistického centra
Radek Nedvěd
Na úplný začátek bychom rádi čtenářům přiblížili vaši náplň práce. Co všechno vlastně obnáší?
Moje práce obnáší kompletní řešení logistiky. Od lidských zdrojů, přes procesy až po inovace a řešení problémů. Pokud bych měl vyjmenovat, co všechno se mé náplně práce dotýká, pravděpodobně by to zabralo celou stránku, tak jen takto ve stručnosti, pro nastínění.
Jak byste popsal váš běžný pracovní den?
Moje pracovní náplň není každý den úplně stejná. V zásadě ale obnáší kompletní dohled nad chodem logistického centra včetně řešení aktuálních (a mnohdy i krizových) situací. V jednu chvíli nás na skladě pracuje poměrně dost najednou, proto se snažím také zajišťovat pohodovou atmosféru na pracovišti.
Je to více než rok, co jsme nuceni se neustále přizpůsobovat aktuálním podmínkám, které ovlivňuje pandemie. Jaký to mělo dopad na fungování v logistickém centru?
Pandemie nám na skladě přinesla ohromný nárůst práce. Na nic takového se asi ani nedalo představit. Nicméně nám tato nelehká situace ukázala, že i náš sklad umí fungovat 24 hodin 7 dní v týdnu a že z něj dokážeme vymáčknout opravdu maximum. Zároveň vidím velký přínos i v tom, že se ukázalo, kam až se dá posunout laťka profesní i osobní.
Co bylo podle vás zdaleka nejnáročnější, když nastalo uzavření prodejen a nákup přes e‑shop se stal jediným způsobem, jak si koupit knihy a další sortiment?
Ačkoli se to může zdát banální, tak nejnáročnější asi bylo zajistit dostatek obalového materiálu – tím, že několikanásobně vzrostl objem objednávek, bylo třeba rychle zajistit materiál, abychom mohli fungovat a odesílat zásilky. Celkově pak bylo náročné i přeorganizovat chod skladu tak, aby fungoval v dané situaci na maximum a co nejefektivněji.
Zpozoroval jste, jestli se nějakým způsobem změnily preference zákazníků? Narostl například zájem o papírenský sortiment díky uzavřeným papírnictvím?
Dle mého názoru se to nejvíce projevilo na zájmu o deskové hry.
Tím, že lidé byli najednou nuceni trávit mnohem více času doma, hledali logicky zábavu pro celou rodinu – a tím jsou právě deskové hry ideální volbou.
Dokázal byste alespoň nastínit plány a vize logistického centra do budoucna?
Dlouhodobým cílem je rozšířit naše skladové a distribuční kapacity, což se nám celkově daří už nyní. A také dosáhnout celoročně 24hodinového provozu, to se nyní v časech pandemie ukázalo jako realizovatelné.
S pandemií je spojena řada negativ – jak ze zdravotního, tak z ekonomického hlediska. Spatřujete vy sám v celé situaci přeci jen nějaká pozitiva?
Ve svém okolí pozoruji, že lidé, kteří doposud žili spíše konzumním způsobem, se díky pandemii dokázali na moment zastavit a mnohdy přehodnotit své životní postoje. To je dle mého jeden z největších přínosů – udělali jsme si čas na to, více přemýšlet a přehodnocovat své dosavadní životy, což může v mnohých případech přinést spoustu pozitivních věcí.
Co máte na své práci nejraději?
Na své práci mám asi nejraději to „vzrůšo“, protože každý den přinese něco jiného a rozhodně to není jednotvárná práce. Nesetkáte se tu s monotónními dny. Pořád je co řešit, zlepšovat, reagovat na aktuální a občas i nové situace.
Jak trávíte svůj volný čas? Máte nějaký zaručený způsob, jak se alespoň na chvíli oprostit od negativních myšlenek?
Pokud chci úplně vypnout, tak volím tramping. Útěk do přírody a „obyčejné“ toulání je zaručeným způsobem, jak alespoň na chvíli neřešit nic jiného.
Jaký jste čtenář a jaké jsou vaše literární preference?
Co se knih týče, táhne mě to odjakživa k literatuře faktu, detektivkám a sci‑fi příběhům.
Doporučil byste za sebe nějaké tituly, které vám nesmazatelně uvízly v paměti?
Samozřejmě vše, co napsal český autor Leoš Kyša alias František Kotleta.